Marbit

När anläggningsprojektet startar måste kontorstekniken vara snabbt på plats

Kundporträtt – Marbit-gruppen

I anläggningsbranschen kan en etablering med kontor uppstå nästan över en natt, och försvinna lika snabbt. När ett nytt projekt startar behöver platschefen snabbt få på plats allt från arbetsbodar till ritningar, dokument och fungerande kontorsteknik.

För anläggningsföretaget Marbit-gruppen i Stockholm är detta en del av vardagen.

– Vi arbetar nästan uteslutande i Stockholm och dess närområden. Cirka 70 procent av våra projekt sker inom Stockholms stad, berättar Magnus Ralsberg, företagets CFO.

Marbit är specialiserade på markanläggning och utemiljöer som torg, cykelbanor och parkanläggningar, ofta i täta stadsmiljöer där logistiken är komplicerad och utrymmet begränsat.

– Vi är extra vana vid att arbeta i trånga miljöer, till exempel i Stockholms innerstad. Det kan handla om trafikavstängningar och komplicerad samordning, samtidigt som projekten måste vara lönsamma.

Med omkring 80 anställda är Marbit inte en av de nationellt största aktörerna i branschen, men lokalt i Stockholm är de ett välkänt etablerat företag med starka referenser från många genomförda projekt.

Tillfälliga kontor på varje arbetsplats. Organisationen är uppbyggd kring flera platschefsgrupper som driver projekt parallellt runt om i regionen. I dag arbetar Marbit med sex olika platschefsgrupper. Varje nytt projekt innebär också en ny etablering med ett tillfälligt kontor nära arbetsplatsen.

– När vi startar ett projekt etablerar vi i praktiken ett nytt kontor på plats. Det kan vara arbetsbodar eller hyrda lokaler där projektet leds ifrån.

I vissa fall pågår projekten i flera år och samlar upp till 15–20 personer på plats. I andra fall handlar det om betydligt kortare etableringar.

Den här rörliga strukturen ställer särskilda krav på kontorstekniken, berättar Magnus.

– Vi behöver kunna få igång ett fungerande platskontor snabbt. Samtidigt måste det vara enkelt att avveckla när projektet är klart.

Kontorstekniken måste fungera direkt. I det dagliga arbetet med anläggning och utemiljö är ritningar och dokument centrala. Därför är tillgången till rätt utrustning avgörande från första dagen. Makab levererar bland annat A3-skrivare direkt till Marbits projektetableringar, som används för utskrift av ritningar och dokument.

– Det är kritiskt att utrustningen från Makab kan levereras snabbt när vi gör ett avrop. När ett projekt startar finns det inte tid för krånglig installation eller inställningar.

För att förenkla processen arbetar Makab med förkonfigurerad utrustning.

– Skrivarna är i princip färdiga att använda. Det är bara att starta upp och börja arbeta. Berättar Peter Berg, affärsutvecklare på Makab

Flexibilitet när projekten avslutas. Minst lika viktigt som snabb leverans är möjligheten att snabbt avveckla utrustning när projektet avslutas.

– När vi är klara med ett projekt försvinner etableringen ofta ganska snabbt. Då måste även utrustningen kunna tas bort utan långa uppsägningstider. Den typen av flexibilitet är central i en projektbaserad verksamhet där arbetsplatser kontinuerligt startas och avslutas.

Teknik även på huvudkontoret. Samarbetet mellan Marbit och Makab omfattar även huvudkontoret i Bromma. Där används bland annat planskrivare och ritningskopiatorer, samt mötesteknik i form av skärmar och kameror i mötesrum. Organisationen använder också digitala mötesrumsbokare för att förenkla planeringen.

– Det fungerar jättebra med den utrustning som Makab levererar till oss.

Magnus Ralsberg, CFO på Marbit Group.

Just nu ser man också över möjligheten att utveckla möteslösningar för större interna samlingar.

Nästa steg: ännu enklare lösningar. När Marbit blickar framåt handlar mycket om hur tekniken kan bli ännu enklare att använda och administrera.

– Vi diskuterar hur vi kan göra paketeringarna ännu smidigare, särskilt för våra kortare etableringar. De längre projekten fungerar mycket bra, men i de korta projekten är det extra viktigt att hålla kostnaderna nere och samtidigt få igång verksamheten snabbt.

För Makab är samarbetet ett exempel på hur kontorsnära IT och tekniklösningar kan anpassas till bygg- och anläggningsbranschens arbetssätt. Det handlar om att arbetsplatser flyttar, projekt startar snabbt och utrustningen måste fungera direkt.

 Om Marbit:
Marbit är en framgångsrik markentreprenör som i mer än 30 år förbättrat Stockholms parker, gator och torg. Vi gör det med fokus på kvalitet, precision och kunnande i varje uppdrag. Företaget är specialiserat på två närbesläktade verksamhetsområden, markanläggning och utemiljö. Marbit utför total- & generalentreprenader som deluppdrag och bland kunderna finns ledande kommunala, statliga och privata uppdragsgivare. Läs mer om Marbit här!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *